Historia rasy

Koty abisyńskie stanowią jedną z najstarszych ras kotów. Pod koniec XIX wieku były już znane w Wielkiej Brytanii, gdzie uszlachetniano tę rasę pod względem hodowlanym. Wykorzystywano do tego celu koty sprowadzane z Afryki. Między innymi wprowadzono do hodowli koty orientalne w celu ujednolicenia smukłości sylwetki. W taki sposób powstał kot o osobliwym wyglądzie i wytwornej budowie oraz szczególnych cechach futra. Mimo, że kotów abisyńskich używano do tworzenia wielu innych ras, ona sama doczekała się światowego uznania dopiero po II wojnie światowej. Podczas wojny w Europie, hodowla kotów abisyńskich została doprowadzona do wysokiego poziomu w Ameryce. Pod wpływem licznych sukcesów tej rasy na pokazach nastąpił powrót tej rasy do Europy.

Charakter

Koty abisyńskie wykazują charakter kotów pierwotnych. Są zapalonymi łowcami i bywają dość uparte. Jednak, gdy uda się pozyskać ich sympatię, to zazwyczaj przeradza się ona w przyjaźń do końca życia. Chętnie przebywają wśród innych kotów – ze względu na silny charakter, zazwyczaj przewodzą w grupie. Mimo to nie są agresywne. Zazwyczaj nie wdają się w bójki i rzadko odpowiadają złością na zaczepki. Nie dają się sprowokować do awantur, a raczej szukają sposobu zawarcia znajomości bez awantur. Mimo, że wszędzie zaglądają i wchodzą w każdy kąt, rzadko zdarza im się zrobić szkodę. Są bardzo zwinne i delikatne. Potrafią lawirować pomiędzy różnymi bibelotami, oglądać je, obwąchiwać i nic nie przewrócić. Są tak drobne i lekkie, że wskakując na meble nie rysują ich pazurkami.

Abisyńczyki są wysokopienne, ciekawskie, inteligentne i wrażliwe. Nieustannie poszukują kontaktu z człowiekiem i wszędzie za nim podążają. Starają się towarzyszyć mu we wszystkim co robi, co jakiś czas zwracają przy tym na siebie uwagę. Nieważne czy robisz pranie, zmywasz czy ścielisz łóżko – kot abisyński chętnie „pomoże” w każdej tej czynności.

Uwielbiają biegać, urządzać polowanie na owady, odbijać się od ścian, ganiać za zabawką. Zazwyczaj Ty się zmęczysz, zanim zmęczysz kota. Koty abisyńskie wydają dźwięki podobne do świergotu. Za miłość i opiekę odwzajemniają się pięknym mruczeniem, pieszczotami, tuleniem, ocieraniem i ciągłym towarzystwem.

Rodzaje Abisyńczyków

Cechą charakterystyczną rasy jest jej umaszczenie, za które odpowiada gen agouti – każdy włos posiada kilka ciemniejszych prążków, co sprawia, że umaszczenie jest niejednolite.  Na każdym włosie znajduje się od trzech do sześciu prążków, których naprzemienny układ wywołuje szczególny efekt nazywany abisyńskim tickingiem. Dzięki temu szata ma niepowtarzalny deseń, przypominający kolorem futro zająca.

 

Abisyńczki występują w kilku kolorach:

  • dziki (ruddy)
  • czerwony (sorrel)
  • niebieski (blue)
  • płowy (fawn)

Wygląd

Kot tej rasy przypomina wyglądem miniaturową pumę. Jest średniej wielkości, dobrze umięśniony, elegancki i pełen gracji. Waży od 2,5 do 4 kg. Ma wyjątkowo piękną, smukłą sylwetkę. Lekki, miękki, skradający się chód zawsze czujnego, dzikiego zwierzęcia, które nie chce spłoszyć potencjalnej zdobyczy.

Głowa ma kształt klina z zaokrąglonymi konturami. Jest szeroka między uszami, z wypukłym czołem i umiarkowanie zaznaczonym przełomem. Broda jest dobrze rozwinięta, a kufa (pysk) nie jest spiczasta ani nie kwadratowa. Oczy mają kształt migdałów. Są duże, wyraziste i szeroko rozstawione.  Czarna obwódka idealnie podkreśla ich kolor, który jest bursztynowy, zielony lub orzechowy. Uszy są duże, szerokie u nasady i szeroko rozstawione.

 

Futro Abisyńczyków jest delikatne, krótkie, z niewielką ilością podszycia i ściśle przylega do ciała, dzięki czemu koty te należą do mniej kłaczących. Wystarczy wyczesać je raz na 1 lub 2 tygodnie, aby usunąć martwy włos i dla samej przyjemności naszego pupila.